Druhá zem: Ako nás sondy NASA priviedli bližšie k objaveniu exo-života

Až donedávna sa vedci domnievali, že Zem nemá žiadne analógie mimo slnečnej sústavy. Ale dve misie NASA – Keplerov vesmírny teleskop a kozmická sonda Dawn – tieto domnienky zrušili.

“Pred 35 rokmi, keď sme hovorili o vývoji vesmírneho teleskopu Kepler, nepoznali ani jednu planétu mimo slnečnej sústavy. Teraz sa zistilo, že v galaxii je viac planét ako hviezd. Teleskop Kepler ukázal, že budúce generácie majú reálnu šancu objaviť a kolonizovať Mliečnu dráhu, ” uviedol  vedúci výskumu misie William Borucki, ktorého citovala NASA americká agentúra pre letectvo .

Podľa Boruckiho prvé roky Keplerovej misie ukázali, že v galaxii sú miliardy planét. Podľa nedávnych odhadov NASA existuje v Mliečnej dráhe viac planét ako hviezd.

Navyše ďalekohľad objavil niektoré exotické planetárne rodiny, ktoré otriasli vierou astronómov v jedinečnosť slnečnej sústavy. Napríklad planetárna rotácia v systéme Kepler-80 bola synchronizovaná tak, aby priniesla jedno a to isté číslo každých 27 dní.

Je celkom možné, že v skutočnosti existujú ešte menšie planéty  ako Zem.

Podľa predstaviteľov misií je množstvo zhromaždených výskumných údajov tak veľké, že vedci ešte nedokončili analýzu. Možno existujú ďalšie zaujímavé objavy, ktoré prinášajú ľudstvo bližšie k odpovedi na hlavné otázky: ako jedineční sme? Existuje nejaký iný život vo vesmíre?

zdroj:

https://de.sputniknews.com/wissen/20181108322898019-nasa-suche-nach-neuer-erde/

Leave a Reply