-
Prostredníctvom meditácie sa človek naučí meditačnej koncentrácii.
-
Tá je pre človeka potrebná, aby v každej podobe, teda v psychickej ako aj duchovnej a materiálnej oblasti vytvoril vyrovnanosť – harmóniu.
-
Ďalej vedie tiež k tomu, že sa duchovné sily môžu realizovať (zužitkovať) rovnako ako sa materiálne vedomé idey môžu uskutočniť cestou sily vedomia a duchovnej sily.
-
Tým sa teda cez meditačnú koncentráciu môže človek naučiť rôzne veci, ako napr. telepatiu, teda prijímanie myšlienok druhých ľudí, ako aj vysielanie myšlienok k druhým ľuďom, ktorí tieto potom prijímajú, keď sú k tomu spôsobilí.
-
Ďalej sa tiež prostredníctvom meditačnej koncentrácie človek môže naučiť telekinézu, prostredníctvom ktorej môže byť pohybované materiálnymi predmetmi bez toho, že by sa ich bolo nutné dotýkať rukami a teda budú uvedené do pohybu iba prostredníctvom čisto duchovnej sily.
-
Okrem toho sa tiež prostredníctvom meditácie naučí človek vysielať duchovné vedomie, čím bude schopný sa preniesť duchovne vizuálne do minulosti a budúcnosti, aby si udalosti priniesol a tieto si uvedomil.
-
Udalosti, ktoré boli, sú alebo iba prídu.
-
Tak sa človek naučí prostredníctvom meditácie všetko, čo v duchovnej oblasti možného leží, odkiaľ skúsený meditujúci môže tiež vždy priviesť potrebné sily, keď ich potrebuje.
-
Celý súhrn meditácie a meditačnej koncentrácie slúži tiež k tomu, ako musí byť tiež dôrazne vysvetlené, vytvoriť vyrovnanosť medzi negatívnym a pozitívnym, pričom sily, ktoré zvonka prenikajú nie sú ani negatívne ani pozitívne, ale vyvážené.
-
Iba človek sám robí tieto sily vždy negatívne alebo pozitívne, vždy podľa jeho vlastného spôsobu myslenia a cítenia a podľa príslušného spôsobu konania.
-
Meditácia a meditačná koncentrácia musí viesť k tomu, že človek sám seba dôkladne spozná a nad sebou samým účelnú kontrolu môže vykonávať.
-
A toto všetko slúži tiež k tomu, aby človek niečo zo seba samého uskutočnil a tiež pomohol okoliu novým a cenným poznaním.
-
To teda znamená, že prostredníctvom meditácie a meditačnej koncentrácie musí v každom ohľade napredovať veľký rozvoj v materiálnej oblasti práve tak ako v duchovnej oblasti.
-
Toto je ale spojené so zjednotením úsilia a snahy, s čím musí každý človek počítať, keď sa o to či ono usiluje; a toto úsilie v tomto prípade je práve meditačná koncentrácia a meditácia v sebe samom celkovo, ktorú ale až neskôr môže človek uplatniť, keď meditačnú koncentráciu ovláda.
-
Meditačná koncentrácia funguje tak, že človek niečo jasne vidí, jasne pozoruje a jasne spoznáva, bez toho, že by pri tom mal nejaké myšlienky.
-
Človek si vytvára vôľu, aby meditačnú koncentráciu vykonal, aby niečo uchopil (pochopil, zachytil), aby niečo uskutočnil, pričom ale, keď cieľ je vytýčený (dosiahnutý), vytvorená vôľa je úplne odstavená a mimo pozornosti musí byť ponechaná.
-
Teda prevádza človek pri meditácii iba čisto meditačnú koncentráciu, pozorovanie v najčistejšej forme; jasný – čistý pohľad, alebo čo to potom priamo tiež je, ale stále bez venovania pozornosti (všímania si) vytvorenej vôle.
-
Meditujúci potom tiež nehovorí „Chcem sa teraz koncentrovať, chcem to a to a ono urobiť.“
-
Ak by meditujúci toto robil, totiž, že svoju vôľu do meditácie vtiahne, potom sa nemôže v žiadnej forme koncentrovať.
-
To teda znamená, že človek svoje zmysly (myseľ) na niečo celkom určité musí nasmerovať, na čo sa potom koncentruje.
-
Pri tejto koncentrácii nesmú byť ale prechovávané žiadne myšlienky, ale má pozostávať jedine len z absolútne jasného pohľadu alebo jasného pozorovania v čistej pozornosti.
-
To znamená, že človek úplne bez myšlienok musí pozorovať objekt svojej koncentrácie.
-
Toto pozorovanie musí nasledovať tak, že zodpovedá čistému pozorovaniu, ktoré meditujúcemu a koncentrujúcemu sa pred zrakom vedie – predvádza, aký objekt koncentrácie v skutočnosti je.
ZHRNUTIE
-
Meditácia teda znamená: Vypracovanie vyrovnanosti – vyváženosti, vypracovanie jasného pohľadu (vhľadu) a jasného (čistého) pozorovania, naučenie sa duchovnému vysielaniu vedomia do sfér minulosti a budúcnosti, naučenie sa duchovných schopností ako telepatia, telekinéza atď. atď.
-
Toto všetko je len malá časť toho, čo môže človek prostredníctvom meditácie a meditačnej koncentrácie dosiahnuť.
-
V skutočnosti vedie všetko ešte oveľa ďalej, a teda až do nekonečna.
-
Človek sa naučí prostredníctvom meditácie čítať myšlienky druhého človeka, to značí, telepaticky myšlienky zachytiť a telepaticky myšlienky odoslať tak, že im druhý človek porozumie aj keby žil na inom nebeskom telese, a keď on sám je schopný telepatie.
-
Človek sa tiež prostredníctvom meditácie učí používať svoje duchovné sily, prostredníctvom telekinézy pohybovať vecami a predmetmi čisto duchovnou silou, riadiť ich vôľou a myšlienkami a tak teda vedomím, bez toho, aby sa ich človek vôbec rukami dotýkal alebo svojimi fyzickými silami musel pohybovať.
-
Pomocou meditácie môže človek časom do budúcnosti alebo minulosti vidieť (nazrieť) prostredníctvom duchovného putovania vedomia, čím môže potom vyhľadať udalosti, ktoré raz boli alebo ktoré raz prídu atď. atď.
-
K tomu vedie meditácia a meditačná koncentrácia.
-
V základe ide pri meditácii a meditačnej koncentrácii o to, aby sa človek najprv raz naučil koncentrovať.
-
Koncentrovať sa, ale neznamená, že sa človek vôľou – úmyselne myšlienkami na niečo sústredí, ale že si jednoducho základnú vôľu vybuduje, aby niečo v tej forme robil.
-
Tak teda, aby cieľ dosiahol alebo jednoducho si cieľ vytýčil.
-
Po tomto vsadení – stanovení vôle, ale je vôľa sama odsunutá stranou, na čo sa potom prostredníctvom vybudovanej vôle uskutočňuje koncentrácia.
-
To značí, že niečo, objekt (predmet) atď., je považovaný za koncentračný bod.
-
Tento bude potom čisto, jasne pozorovaný bez jedinej myšlienky na to použitej a bez akejkoľvek predstavivosti.
-
Teda bude pritom len čisto pozorovaný, bez toho, že pritom budú zachytené alebo myslené myšlienky, bez toho, že myšlienky plynú, bežia, aby všetko jasne videné a jasne pozorované bolo, lebo pri všetkom sa smie prejaviť iba čisto koncentračný jasný pohľad (vhľad) a čisté pozorovanie.
-
Pri celom procese musí teda zostať vôľa odstavená, lebo koncentrovať sa neznamená vôľou chcieť tvrdohlavo prenikať (sa presadzovať) prostredníctvom príslušných myšlienok, ale znamená položiť si cieľ a tento cieľ dosiahnuť cez čisto koncentračnú silu.
-
Vsadený cieľ alebo jednoducho vyvolený príslušný objekt bude potom čisto pozorovaný a čisto nazeraný, a len a len na to smie a musí byť zúžený.
-
Človeku nezvyknutému meditácii spravidla spôsobí na začiatku veľké problémy.
-
To preto, lebo človek nie je spravidla zvyknutý skutočne sa na niečo meditačne sústrediť.
-
Naučiť sa meditačnú koncentráciu teda nie je žiadna hračka, ale veľmi tvrdá a opravdivá námaha.
-
Naučiť sa meditačnú koncentráciu alebo celkom obyčajnú koncentráciu môže človeku zabrať niekoľko týždňov, druhému to ale môže trvať len dni alebo mnoho mesiacov a rokov, podľa toho ako práve vo svojom živote a vo všetkých svojich názoroch (chápaní), pôsobení, konaní a myslení smeruje.
-
Obzvlášť začiatky učenia sa koncentrácii sú veľmi ťažké, pretože na začiatku takého cvičenia sa vždy prejavujú tzv. cudzie myšlienky.
-
Takéto cudzie myšlienky, ale nepredstavujú produkt – výtvor, ktorý pochádza zvonka mimo človeka, lebo cudzie myšlienky zodpovedajú najvlastnejším myšlienkam cvičiaceho, pretože pramenia z jeho vlastného myšlienkového sveta.
-
Cudzie myšlienky sa nazývajú tieto myšlienkové formy preto, lebo sa nevzťahujú na cvičenia koncentrácie, tak teda sú z hľadiska koncentrácie cudzie.
-
Cudzie myšlienky teda nemajú s koncentráciou vôbec nič spoločné.
-
Tieto cudzie myšlienky, ale vbiehajú na začiatku koncentračných cvičení ustavične automaticky do koncentračných pokusov, až kým sa človek nenaučí skutočne a naozaj koncentrovať.
-
Keď sa takéto myšlienky prejavia, a to je automatické pri učení sa koncentrácie alebo meditačnej koncentrácie, čo každý novo sa učiaci sám náhle (prekvapivo) zistí, potom musia byť tieto cudzie myšlienky jednoducho znovu odsunuté nabok a koncentračné cvičenie odznova začať.
-
Každý novo začínajúci má túto skúsenosť, totiž, že sa počas koncentračného cvičenia úplne odrazu zistí, že sa znova venuje hocakým iným, len nie na vec sa vzťahujúcim myšlienkovým pochodom.
-
K naučeniu sa meditácie a meditačnej koncentrácie vedú rôzne cesty.
-
Ale jednoduchá cesta vedie cez dýchanie, pričom sa človek učí svoj vlastný dych pozorovať a jasne poznávať.
Ukážka z knihy
Einführung in die Meditation
Meier, Billy Eduard Albert
https://shop.figu.org/b%C3%BCcher/einf%C3%BChrung-in-die-meditation