Fantóm a Obchodník s dievčatami

10,00 

Autor: „Billy“ Eduard Albert Meier

Rozmer: A5 (150x215mm)
Väzba: šitá, tvrdá obálka
Strán: 182
ISBN: 978-80-89780-16-7
Vydanie prvé, rok 2017

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM
Z nemeckého originálu knihy Das Phantom / Mädchenhändler preložila: PhDr. Jana Fukerová
Editovali: Silvia Budayová, Ivan Mikulík

Katalógové číslo: 978-80-89780-16-7 Kategórií:

Popis

Autor: „Billy“ Eduard Albert Meier

Rozmer: A5 (150x215mm)
Väzba: šitá, tvrdá obálka
Strán: 182
ISBN: 978-80-89780-16-7
Vydanie prvé, rok 2017

Vydavateľ: Richard Lunter – KICOM
Z nemeckého originálu knihy Das Phantom / Mädchenhändler preložila: PhDr. Jana Fukerová
Editovali: Silvia Budayová, Ivan Mikulík

Predslov:
Oba romány „Fantóm“ a „Obchodník s dievčatami“ (1. zväzok trilógie), ktoré vám predkladáme, rozprávajú o vzrušujúcich príbehoch absolútneho superhrdinu – hrdinu, popri ktorom vyzerajú dnešní hrdinovia z kín a románov ako malí chlapci, ktorí sa ženú za bezvýznamnými detskými snami. Gelion, muž, ktorý sa zjaví vždy znenazdajky – ako Fantóm!
Ako pričarovaný sa odrazu zjaví uprostred diania a dominuje v ňom sebe vlastným a celkom nezameniteľným spôsobom – a rovnako nečakane, ako šibnutím čarovného prútika, keď jeho zásahy už nie sú potrebné, znovu zmizne. Akoby počúval vnútorný seizmograf a nasledoval svoj zabudovaný kompas, pretože sa vždy objaví tam, kde je človek v núdzi a kde ho potrebujú.
So svojím neklamným citom pre ľudí, pre ich úmysly a motivácie a so svojím ostražitým pozorovaním nespravodlivosti je neustále na stope zločinectvu, kriminálnemu počínaniu a zlu, proti ktorému bojuje všetkými prostriedkami, ktoré má k dispozícii, aby ho uvádzal na poriadok. V boji proti zvrhlostiam, ktorý si sám vyvolil, sa nebojí ničoho a pre tých, ktorí sa tvrdohlavo preukazujú ako ničitelia, nemá zľutovania. Ak im je už raz na stope, nedá sa ničím pomýliť a s neklamnou istotou rozpozná úmysly a ciele zločincov a skríži ich plány a intrigy bez toho, aby sa pýtal na nebezpečenstvá, ktoré z toho pre neho a pre jeho život vyplývajú. Svojím konaním kladie tým, ktorých prenasleduje, absolútnu otázku o zmysle ich existencie. Je nad slnko jasnejšie, že na túto otázku existuje len jediná platná odpoveď, ktorá ho môže zastaviť – totiž nezlomné svedectvo o plnohodnotnom, pokojnom a pokrokovom živote. Muž ako Gelion totiž nemôže inak, len zastávať dobro a život a bojovať proti zlému a zvrhlému. Prvé, čo na ňom zaujme, je neuveriteľné tempo, ktoré pramení z jeho nezameniteľnej rozhodnosti – a to druhé je jeho schopnosť regenerácie, ktorá zjavne vyplýva z toho, že každé dianie, každé slovo a každú udalosť berie ako dané a reaguje na ne úplne vecne a neutrálne.
Jeho počínanie a život stoja v službách života. Nikdy by si nemohol vybrať inú cestu ako cestu práva a zákona. Cesta života je jeho cesta a jeho život a všetko, čo túto cestu ohrozuje, vyzýva Geliona, Fantóma, a jeho fenomenálnu silu bojovať, a táto výzva sa môže ľahko stať tancom smrti pre vyvrheľov a zločincov. Gelion, ktorý sa neustále stavia na stranu práva a na stranu zákonov života a tieto má po svojom boku, neúprosne vyzýva nepriateľov života – a ak to nerobí on sám, potom je on vyzvaný nimi. Avšak vždy a bez výnimky sú dobro a pravda silnejšie ako klamstvo, skaza a zločin – a tak sa stáva, že vo všetkých týchto situáciách je a môže byť iba jeden jediný víťaz: Gelion, Fantóm!
Aký je Gelion? Bojovný, silný a divoký, rozvážny a vysoko inteligentný, rovnako však aj pokojný ako baránok, so srdcom na správnom mieste a starostlivý ako dobrá mama. Muž plný zdanlivých protikladov, výbušný ako sopka, no napriek tomu homogénny a ľudský – muž, aký môže existovať iba v románe alebo v snoch. Ostatní muži popri ňom blednú a stávajú sa bezfarebnými prízrakmi, úplným tieňom pojmu muž, ktorý v osobe Geliona
nadobúda celkom nový význam. Niet sa čo čudovať, že nielen pekné, mladé a neskúsené dievčatá, ale aj skúsené silné ženy, u ktorých sa očakáva odmeranosť, vyrovnanosť a rozvaha, sa v jeho prítomnosti menia na užasnutých anjelov, ktorí nepoznajú svet a často sa zvyknú pozabudnúť a nanovo definovať pojem niekoho zbožňovať. Ženy v živote Geliona zohrávajú významnú úlohu, nič iné sa u superhrdinu ani nedá očakávať.
Zažijeme jeho prvú lásku a priateľstvá so ženami – a pochopíme, že je aj v tomto ohľade prekvapujúco hrdinský a bezpríkladne ľudsko-mužský. Zatiaľ, čo my spoznávame jeho myslenie, cítenie a názory, on získava naše priateľstvo a obdiv a my začíname tiež pomaly chápať, prečo je Gelion viac ako hrdina a vysnívaný muž – a postupne sa do nás vkráda zvláštny pocit blízkosti a tiché tušenie toho, aký prekrásny by život mohol byť, keby
táto vymyslená postava v skutočnosti naozaj existovala.
Gelion sa javí ako nenápadný mladý muž, z ktorého sa však čoskoro vykľuje mužský nadčlovek. Zjaví sa ako prízrak zo svojej minulosti a prítomnosť ožiari ako jasné svetlo, ktorého oslepujúca žiara najprv zviditeľní všetko negatívne a zvrhlé, a potom to jednoducho zničí. Gelion definuje pojem nadčlovek úplne nanovo, pretože je aj napriek všetkým svojim hrdinským činom absolútne ľudským, neskazeným a verným mladým človekom, ktorý má dobré srdce. Je vždy spravodlivý a zo zásady pripravený dať každému,
kto chybuje, znovu šancu, aj keď proti zločincom a kriminálnikom bojuje ako starogermánsky bojovník. Až keď mu jeho zvrhlí protivníci nedajú žiadnu inú možnosť, udiera a vtedy je vo svojej rigoróznej efektívnosti absolútne radikálny. Kto však prijme jeho ruku a upustí od svojho zločineckého počínania, ten získa v Gelionovi absolútne verného priateľa.
Dvojromán, ktorý vám predkladáme, nám ukazuje svet, aký by sme si želali v našich najtajnejších snoch: čistú lásku a priateľstvo, opodstatnenú dôveru a neustále víťazstvo čestnosti a dobra proti zločineckým kriminálnikom.
Román nám neponúka žiaden blažený svet bez boja, ale svet, v ktorom sa boj oplatí, pretože ním sa preseká cesta pre lepšiu budúcnosť.
Dvojromán „Fantóm“ a „Obchodník s dievčatami“ je (ako aj oba ostatné zväzky trilógie) veľmi špeciálny. Poviedky nie sú len dobre vymyslenými strhujúcimi príbehmi, hoci vyvolávajú tento dojem, a nie sú ani príbehmi s biografickými a autobiografickými črtami. Hoci obsahujú z každého niečo, nemožno ich zaradiť ani k dobrodružným, kriminálnym či ľúbostným románom. V každom prípade sú medzi riadkami občas učebnicou a občas sú jednoducho len poučné (ale kto by čakal od Billyho niečo iné?!)

Leave a Reply